Jak można uzyskać status osoby represjonowanej i co on zapewnia?
Aktywna działalność solidarnościowa była często naznaczona represjami ze strony ówczesnej władzy. Osoby, które działały w strukturach Solidarności mogą aktualnie wystąpić o status osoby represjonowanej.
Każdy działacz Solidarności, który chce ubiegać się o status osoby represjonowanej powinien przestrzegać ściśle określonej procedury, określonej przez przepisy prawa. Pierwszym krokiem powinno być wystąpienie z wnioskiem do Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. We wniosku należy wykazać, że dana osoba spełnia warunki wskazane w art. 4 ustawy z dnia 20 marca 2015 roku o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Taka osoba nie może być pracownikiem, funkcjonariuszem lub żołnierzem organów bezpieczeństwa, chyba że przedłoży dowody, że bez wiedzy podopiecznych, czynnie wspierała organizacje, działające na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Dodatkowo art. 4 ustawy wskazuje, że w archiwum Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, nie mogą znajdować się dokumenty, potwierdzające, że dana osoba była tajnym współpracownikiem lub pomocnikiem, przy operacyjnym zdobywaniu informacji przez organy bezpieczeństwa państwa. Jeżeli powyższe warunki zostały spełnione łącznie, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej wydaje decyzję pozytywną. Takiej decyzji nie muszą uzyskiwać osoby, którym został nadany Krzyż Wolności i Solidarności. Poszukując w internecie informacji na temat procesu uzyskiwania statusu osoby represjonowanej, można przy okazji sprawdzić wyniki rozgrywek sportowych, wykorzystując Superbet kod promocyjny.
Jakie świadczenia przysługują osobie represjonowanej?
Represjonowani działacze solidarnościowi, którzy uzyskali decyzję Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, mogą wystąpić od Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z wnioskiem o potwierdzenie statusu osoby represjonowanej. Taki wniosek może złożyć również najbliższa rodzina zmarłego działacza solidarnościowego. Status osoby represjonowanej jest potwierdzany w przypadku, kiedy ta osoba przebywała w więzieniu lub ośrodku odosobnienia, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości. Za osobę represjonowaną uważa się również działacza, który odbywał zasadniczą służbę wojskową z przyczyn politycznych, za działalność na rzecz odzyskania niepodległości lub w przypadku brania udziału w wystąpieniu wolnościowym i w związku z tym doświadczaniu represji. Do wniosku należy dołączyć szczegółowy życiorys, decyzję Prezesa IPN, kserokopię dowodu osobistego, wszelkie dokumenty, potwierdzające działalność opozycyjną i doznane represje. Działacz Solidarności, który uzyskał status osoby represjonowanej ma możliwość uzyskania comiesięcznego świadczenia pieniężnego. Takie świadczenie jest wypłacane osobom, które nie przekroczyły określonego dochodu. Status osoby represjonowanej uprawnia również do przyznania pomocy pieniężnej, jeśli taka osoba znajduje się w ciężkiej sytuacji materialnej.
Działaczom solidarnościowym, którym nadany został status osoby represjonowanej, przysługują określone przywileje i świadczenia pieniężne. Mają one na celu wynagrodzenie i zrekompensowanie niedogodności, związanych z prześladowaniami, jakich doświadczyły one od władzy komunistycznej.